STW40NF20
STMicroelectronics OEM P/N:STW40NF20
rohs compliant MOSFET N-CH 200V 40A TO247-3
11,200 pcs
N/A
TO-247-3
Price: N/A
QUICK RFQ
Specifications
Series STripFET™ FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide) Drain to Source Voltage (Vdss) 200 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 40A (Tc) Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 45mOhm @ 20A, 10V Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 75 nC @ 10 V Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2500 pF @ 25 V FET Feature -
Power Dissipation (Max) 160W (Tc) Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)