STW40N90K5
STMicroelectronics OEM P/N:STW40N90K5
rohs compliant MOSFET N-CH 900V 40A TO247
13,850 pcs
N/A
TO-247-3
QUICK RFQ
Specifications
Series MDmesh™ K5 FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide) Drain to Source Voltage (Vdss) 900 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 40A (Tc) Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 99mOhm @ 20A, 10V Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 100µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 89 nC @ 10 V Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3260 pF @ 100 V FET Feature -
Power Dissipation (Max) 446W (Tc) Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)