STM32L162RET6TR
STMicroelectronics OEM P/N:STM32L162RET6TR
rohs compliant IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64LQFP
23,380 pcs
N/A
64-LQFP
QUICK RFQ
Specifications
Series STM32L1 DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor ARM® Cortex®-M3 Core Size 32-Bit Single-Core
Speed 32MHz Connectivity I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, LCD, POR, PWM, WDT Number of I/O 51
Program Memory Size 512KB (512K x 8) Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 16K x 8 RAM Size 80K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V Data Converters A/D 21x12b; D/A 2x12b
Oscillator Type Internal Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)