STMicroelectronics / STM32L162RDT6
Download Datasheet
STM32L162RDT6
OEM P/N:STM32L162RDT6
IC MCU 32BIT 384KB FLASH 64LQFP
Package
64-LQFP
Speed
32MHz
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O
51
Program Memory Size
384KB (384K x 8)
EEPROM Size
12K x 8
RAM Size
48K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 21x12b; D/A 2x12b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)