STMicroelectronics / STM32L010R8T6
Download Datasheet
STM32L010R8T6
OEM P/N:STM32L010R8T6
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64LQFP
Package
64-LQFP
Series
STM32L0
DigiKey Programmable
Not Verified
Core Processor
ARM® Cortex®-M0+
Core Size
32-Bit Single-Core
Speed
32MHz
Connectivity
I²C, IrDA, SPI, UART/USART
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O
51
Program Memory Size
64KB (64K x 8)
Program Memory Type
FLASH
EEPROM Size
256 x 8
RAM Size
8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 16x12b
Oscillator Type
Internal
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)