LT1009CPWG4
Texas Instruments OEM P/N:LT1009CPWG4
rohs compliant IC VREF SHUNT 0.4% 8TSSOP
23,130 pcs
N/A
8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Price: N/A
QUICK RFQ
Specifications
Series - Reference Type Shunt
Output Type Fixed Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Voltage - Output (Max) - Current - Output 10 mA
Tolerance ±0.4% Temperature Coefficient 25ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz - Noise - 10Hz to 10kHz -
Voltage - Input - Current - Supply -
Current - Cathode 400 µA Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type Surface Mount Package / Case 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)