LM4040D25IDBZR
Texas Instruments OEM P/N:LM4040D25IDBZR
rohs compliant IC VREF SHUNT 1% SOT23-3
11,150 pcs
Series - Reference Type Shunt
Output Type Fixed Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Voltage - Output (Max) - Current - Output 15 mA
Tolerance ±1% Temperature Coefficient 150ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz - Noise - 10Hz to 10kHz 35µVrms
Voltage - Input - Current - Supply -
Current - Cathode 80 µA Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)