LM4040B10IDBZR
Texas Instruments OEM P/N:LM4040B10IDBZR
rohs compliant IC VREF SHUNT 0.2% SOT23-3
27,450 pcs
N/A
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
QUICK RFQ
Specifications
Series - Reference Type Shunt
Output Type Fixed Voltage - Output (Min/Fixed) 10V
Voltage - Output (Max) - Current - Output 15 mA
Tolerance ±0.2% Temperature Coefficient 100ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz - Noise - 10Hz to 10kHz 180µVrms
Voltage - Input - Current - Supply -
Current - Cathode 125 µA Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)