Texas Instruments / CR16MCS9VJE9/NOPB
CR16MCS9VJE9/NOPB
OEM P/N:CR16MCS9VJE9/NOPB
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 80MQFP
Package
80-QFP
Price: N/A
Series
CompactRISC™
DigiKey Programmable
Not Verified
Core Processor
CR16B
Core Size
16-Bit
Speed
16MHz
Connectivity
ACCESS.Bus (2-Wire/I²C, SMBus), CANbus, Microwire/Plus (SPI), UART/USART
Peripherals
POR, PWM, WDT
Number of I/O
56
Program Memory Size
64KB (64K x 8)
Program Memory Type
FLASH
EEPROM Size
2K x 8
RAM Size
3K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4.5V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 8x12b
Oscillator Type
External
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)