CR16MCS9VJE8/NOPB
Texas Instruments OEM P/N:CR16MCS9VJE8/NOPB
rohs compliant IC MCU 16BIT 64KB FLASH 80MQFP
21,420 pcs
N/A
80-QFP
Price: N/A
QUICK RFQ
Specifications
Series CompactRISC™ DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor CR16B Core Size 16-Bit
Speed 16MHz Connectivity ACCESS.Bus (2-Wire/I²C, SMBus), CANbus, Microwire/Plus (SPI), UART/USART
Peripherals POR, PWM, WDT Number of I/O 56
Program Memory Size 64KB (64K x 8) Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 2K x 8 RAM Size 3K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 5.5V Data Converters A/D 8x12b
Oscillator Type External Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)