Texas Instruments / UA78L15ACDR
Download Datasheet
UA78L15ACDR
OEM P/N:UA78L15ACDR
IC REG LINEAR 15V 100MA 8SOIC
Package
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Series
Output Configuration
Positive
Output Type
Fixed
Number of Regulators
1
Voltage - Input (Max)
30V
Voltage - Output (Min/Fixed)
15V
Voltage - Output (Max)
Voltage Dropout (Max)
1.7V @ 40mA
Current - Output
100mA
Current - Quiescent (Iq)
Current - Supply (Max)
PSRR
39dB (120Hz)
Control Features
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)