TPS7A02175PYCHR
Texas Instruments OEM P/N:TPS7A02175PYCHR
IC POWER
24,100 pcs
N/A
4-XFBGA, DSBGA
QUICK RFQ
Specifications
Series - Output Configuration Positive
Output Type Fixed Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 6V Voltage - Output (Min/Fixed) 1.75V
Voltage - Output (Max) - Voltage Dropout (Max) 0.56V @ 200mA
Current - Output 200mA Current - Quiescent (Iq) 60 nA
Current - Supply (Max) - PSRR 55dB (1kHz)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ) Mounting Type Surface Mount