TPS799125YZUT
Texas Instruments OEM P/N:TPS799125YZUT
rohs compliant IC REG LINEAR 1.25V 200MA 5DSBGA
7,110 pcs
N/A
5-UFBGA, DSBGA
QUICK RFQ
Specifications
Series - Output Configuration Positive
Output Type Fixed Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 6.5V Voltage - Output (Min/Fixed) 1.25V
Voltage - Output (Max) - Voltage Dropout (Max) 0.18V @ 200mA
Current - Output 200mA Current - Quiescent (Iq) 60 µA
Current - Supply (Max) - PSRR 70dB ~ 38dB (100Hz ~ 100kHz)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C Mounting Type Surface Mount