Texas Instruments / TPS71H33QPWPRG4
Download Datasheet
TPS71H33QPWPRG4
OEM P/N:TPS71H33QPWPRG4
IC REG LIN 3.3V 500MA 20HTSSOP
Package
20-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Price: N/A
Number of Regulators
1
Voltage - Input (Max)
10V
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Voltage - Output (Max)
Voltage Dropout (Max)
0.4V @ 500mA
Current - Output
500mA
Current - Quiescent (Iq)
350 µA
Current - Supply (Max)
460 µA
PSRR
54dB ~ 49dB (120Hz)
Control Features
Enable, Power Good
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case