TPS719285-285DRVT
Texas Instruments OEM P/N:TPS719285-285DRVT
rohs compliant IC REG LINEAR 2.85V 200MA 6WSON
1,160 pcs
N/A
6-WDFN Exposed Pad
QUICK RFQ
Specifications
Series - Output Configuration Positive
Output Type Fixed Number of Regulators 2
Voltage - Input (Max) 6.5V Voltage - Output (Min/Fixed) 2.85V
Voltage - Output (Max) - Voltage Dropout (Max) 0.4V @ 200mA
Current - Output 200mA Current - Quiescent (Iq) 160 µA
Current - Supply (Max) 250 µA PSRR 63dB ~ 44dB (100Hz ~ 1MHz)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C Mounting Type Surface Mount