Texas Instruments / TPS71928-28DRVT
Download Datasheet
TPS71928-28DRVT
OEM P/N:TPS71928-28DRVT
IC REG LINEAR 2.8V 200MA 6SON
Package
6-WDFN Exposed Pad
Number of Regulators
2
Voltage - Input (Max)
6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.8V
Voltage - Output (Max)
Voltage Dropout (Max)
0.4V @ 200mA
Current - Output
200mA
Current - Quiescent (Iq)
160 µA
Current - Supply (Max)
250 µA
PSRR
63dB ~ 44dB (100Hz ~ 1MHz)
Control Features
Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C