Texas Instruments / TPS71825-12DRVR
Download Datasheet
TPS71825-12DRVR
OEM P/N:TPS71825-12DRVR
IC REG LIN 2.5V/1.2V 200MA 6WSON
Package
6-WDFN Exposed Pad
Series
Output Configuration
Positive
Output Type
Fixed
Number of Regulators
2
Voltage - Input (Max)
6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V, 1.2V
Voltage - Output (Max)
Voltage Dropout (Max)
Current - Output
200mA
Current - Quiescent (Iq)
160 µA
Current - Supply (Max)
250 µA
PSRR
63dB ~ 44dB (100Hz ~ 1MHz)
Control Features
Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C