TPS40054PWPRG4
Texas Instruments OEM P/N:TPS40054PWPRG4
rohs compliant IC REG CTRLR BUCK 16HTSSOP
7,380 pcs
N/A
16-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Price: N/A
QUICK RFQ
Specifications
Series - Output Type Transistor Driver
Function Step-Down Output Configuration Positive
Topology Buck Number of Outputs 1
Output Phases 1 Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 8V ~ 40V
Frequency - Switching Up to 1MHz Duty Cycle (Max) 94%
Synchronous Rectifier Yes Clock Sync Yes
Serial Interfaces - Control Features Current Limit, Enable, Frequency Control, Soft Start
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) Mounting Type Surface Mount
Package / Case 16-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width) Supplier Device Package 16-HTSSOP