Texas Instruments / TPS2010APWPG4
Download Datasheet
TPS2010APWPG4
OEM P/N:TPS2010APWPG4
IC PWR SWTCH N-CHAN 1:1 14HTSSOP
Package
14-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Price: N/A
Series
Switch Type
General Purpose
Number of Outputs
1
Ratio - Input:Output
1:1
Output Configuration
High Side
Output Type
N-Channel
Interface
On/Off
Voltage - Load
2.7V ~ 5.5V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
Not Required
Current - Output (Max)
200mA
Rds On (Typ)
30mOhm
Input Type
Non-Inverting
Features
Fault Protection
Current Limiting (Fixed), Over Temperature, UVLO
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type
Surface Mount
Supplier Device Package
14-HTSSOP
Package / Case