Texas Instruments / TLV741285PDQNR
Download Datasheet
TLV741285PDQNR
OEM P/N:TLV741285PDQNR
IC REG LINEAR 2.85V 150MA 4X2SON
Package
4-XDFN Exposed Pad
Series
Output Configuration
Positive
Output Type
Fixed
Number of Regulators
1
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.85V
Voltage - Output (Max)
Voltage Dropout (Max)
0.565V @ 150mA
Current - Output
150mA
Current - Quiescent (Iq)
50 µA
Current - Supply (Max)
75 µA
PSRR
70dB ~ 55dB (100Hz ~ 1MHz)
Control Features
Enable
Protection Features
Current Limit, Thermal Shutdown, UVLO
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)