TLV707185PDQNR
Texas Instruments OEM P/N:TLV707185PDQNR
rohs compliant IC REG LINEAR 1.85V 200MA 4X2SON
15,780 pcs
N/A
4-XDFN Exposed Pad
Output Type Fixed Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 5.5V Voltage - Output (Min/Fixed) 1.85V
Voltage - Output (Max) - Voltage Dropout (Max) 0.36V @ 150mA
Current - Output 200mA Current - Quiescent (Iq) 50 µA
Current - Supply (Max) - PSRR 70dB ~ 50dB (100Hz ~ 1MHz)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ) Mounting Type Surface Mount