Texas Instruments / TLV27L2CDGKR
Download Datasheet
TLV27L2CDGKR
OEM P/N:TLV27L2CDGKR
IC OPAMP GP 2 CIRCUIT 8VSSOP
Package
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Series
Amplifier Type
General Purpose
Number of Circuits
2
Output Type
Rail-to-Rail
Slew Rate
0.06V/µs
Gain Bandwidth Product
160 kHz
-3db Bandwidth
Current - Input Bias
1 pA
Voltage - Input Offset
500 µV
Current - Supply
7µA (x2 Channels)
Current - Output / Channel
400 µA
Voltage - Supply Span (Min)
2.7 V
Voltage - Supply Span (Max)
16 V
Operating Temperature
0°C ~ 70°C
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case