Texas Instruments / TLV2217-18KCS
Download Datasheet
TLV2217-18KCS
OEM P/N:TLV2217-18KCS
IC REG LINEAR 1.8V 500MA TO220-3
Package
TO-220-3
Series
Output Configuration
Positive
Output Type
Fixed
Number of Regulators
1
Voltage - Input (Max)
12V
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Voltage - Output (Max)
Voltage Dropout (Max)
Current - Output
500mA
Current - Quiescent (Iq)
Current - Supply (Max)
PSRR
62dB (120Hz)
Control Features
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Over Voltage
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-220-3
Supplier Device Package
Related Products
LM35DT/NOPB
SENSOR ANALOG 0C-100C TO220-3
View
LM35DT
SENSOR ANALOG 0C-100C TO220-3
View
LM395T/NOPB
TRANS NPN 36V 2.2A TO220-3
LM395T
TRANS NPN 36V 2.2A TO220-3