TLV1117-33IDCYR
Texas Instruments OEM P/N:TLV1117-33IDCYR
rohs compliant IC REG LIN 3.3V 800MA SOT223-4
19,120 pcs
N/A
TO-261-4, TO-261AA
Output Type Fixed Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 15V Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) - Voltage Dropout (Max) 1.3V @ 800mA
Current - Output 800mA Current - Quiescent (Iq) -
Current - Supply (Max) - PSRR 75dB (120Hz)
Control Features - Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 125°C Mounting Type Surface Mount