TL750M10CKTPR
Texas Instruments OEM P/N:TL750M10CKTPR
rohs compliant IC REG LIN 10V 750MA 2POWERFLEX
5,670 pcs
N/A
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Output Type Fixed Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 26V Voltage - Output (Min/Fixed) 10V
Voltage - Output (Max) - Voltage Dropout (Max) 0.6V @ 750mA
Current - Output 750mA Current - Quiescent (Iq) -
Current - Supply (Max) - PSRR 55dB (120Hz)
Operating Temperature 0°C ~ 125°C Mounting Type Surface Mount