TL750L10CLP
Texas Instruments OEM P/N:TL750L10CLP
rohs compliant IC REG LINEAR 10V 150MA TO92-3
15,210 pcs
N/A
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Output Type Fixed Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 26V Voltage - Output (Min/Fixed) 10V
Voltage - Output (Max) - Voltage Dropout (Max) 0.6V @ 150mA
Current - Output 150mA Current - Quiescent (Iq) 2 mA
Current - Supply (Max) 12 mA PSRR 65dB (120Hz)
Operating Temperature 0°C ~ 125°C Mounting Type Through Hole