TL750L10CDR
Texas Instruments OEM P/N:TL750L10CDR
rohs compliant IC REG LINEAR 10V 150MA 8SOIC
8,880 pcs
N/A
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
QUICK RFQ
Specifications
Series - Output Configuration Positive
Output Type Fixed Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 26V Voltage - Output (Min/Fixed) 10V
Voltage - Output (Max) - Voltage Dropout (Max) 0.6V @ 150mA
Current - Output 150mA Current - Quiescent (Iq) 2 mA
Current - Supply (Max) 12 mA PSRR 65dB (120Hz)
Operating Temperature 0°C ~ 125°C Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Supplier Device Package 8-SOIC