SNJ54F240J
Texas Instruments OEM P/N:SNJ54F240J
54F240 OCTAL BUFFERS/DRIVERS WIT
14,660 pcs
N/A
20-CDIP (0.300", 7.62mm)
QUICK RFQ
Specifications
Series 54F Logic Type Buffer, Inverting
Number of Elements 2 Number of Bits per Element 4
Input Type - Output Type 3-State
Current - Output High, Low 12mA, 48mA Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TA) Mounting Type Through Hole
Package / Case 20-CDIP (0.300", 7.62mm) Supplier Device Package 20-CDIP