SNJ54F109J
Texas Instruments OEM P/N:SNJ54F109J
rohs compliant DUAL J-K POSITIVE-EDGE-TRIGGERED
25,200 pcs
N/A
16-CDIP (0.300", 7.62mm)
Price: N/A
QUICK RFQ
Specifications
Series 54F Function Set(Preset) and Reset
Type JK Type Output Type Complementary
Number of Elements 2 Number of Bits per Element 1
Clock Frequency 150 MHz Max Propagation Delay @ V, Max CL 8ns @ 5V, 50pF
Trigger Type Positive Edge Current - Output High, Low 1mA, 20mA
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V Current - Quiescent (Iq) 17 mA
Input Capacitance - Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Through Hole Supplier Device Package 16-CDIP
Package / Case 16-CDIP (0.300", 7.62mm)