Texas Instruments / SN75ALS161DWE4
Download Datasheet
SN75ALS161DWE4
OEM P/N:SN75ALS161DWE4
IC TRANSCEIVER HALF 8/8 20SOIC
Package
20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Series
Type
Transceiver
Protocol
IEEE 488
Number of Drivers/Receivers
8/8
Duplex
Half
Receiver Hysteresis
650 mV
Data Rate
Voltage - Supply
4.75V ~ 5.25V
Operating Temperature
0°C ~ 70°C
Package / Case
20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)