SN74LVCZ240ADBR
Texas Instruments OEM P/N:SN74LVCZ240ADBR
rohs compliant IC BUFFER INVERT 3.6V 20SSOP
18,160 pcs
N/A
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
QUICK RFQ
Specifications
Series 74LVCZ Logic Type Buffer, Inverting
Number of Elements 2 Number of Bits per Element 4
Input Type - Output Type 3-State
Current - Output High, Low 24mA, 24mA Voltage - Supply 2.7V ~ 3.6V
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) Mounting Type Surface Mount
Package / Case 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width) Supplier Device Package 20-SSOP