Texas Instruments / SN74LVC3G14DCURE4
Download Datasheet
SN74LVC3G14DCURE4
OEM P/N:SN74LVC3G14DCURE4
IC INVERT SCHMITT 3CH 3IN 8VSSOP
Package
8-VFSOP (0.091", 2.30mm Width)
Price: N/A
Series
74LVC
Logic Type
Inverter
Number of Circuits
3
Number of Inputs
3
Features
Schmitt Trigger
Voltage - Supply
1.65V ~ 5.5V
Current - Quiescent (Max)
10 µA
Current - Output High, Low
32mA, 32mA
Input Logic Level - Low
0.7V ~ 2.5V
Input Logic Level - High
1.4V ~ 3.7V
Max Propagation Delay @ V, Max CL
4.3ns @ 5V, 50pF
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mounting Type
Surface Mount
Supplier Device Package
8-VSSOP
Package / Case
8-VFSOP (0.091", 2.30mm Width)