SN74F163ANSR
Texas Instruments OEM P/N:SN74F163ANSR
rohs compliant IC BINARY COUNTER 4-BIT 16SO
10,440 pcs
N/A
16-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
QUICK RFQ
Specifications
Series 74F Logic Type Binary Counter
Direction Up Number of Elements 1
Number of Bits per Element 4 Reset Synchronous
Timing Synchronous Count Rate 100 MHz
Trigger Type Positive Edge Voltage - Supply 4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature 0°C ~ 70°C Mounting Type Surface Mount
Package / Case 16-SOIC (0.209", 5.30mm Width) Supplier Device Package 16-SO