SN74F157ANG4
Texas Instruments OEM P/N:SN74F157ANG4
rohs compliant IC MULTIPLEXER 4 X 2:1 16DIP
19,930 pcs
N/A
16-DIP (0.300", 7.62mm)
Price: N/A
QUICK RFQ
Specifications
Series 74F Type Multiplexer
Circuit 4 x 2:1 Independent Circuits 1
Current - Output High, Low 1mA, 20mA Voltage Supply Source Single Supply
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V Operating Temperature 0°C ~ 70°C
Mounting Type Through Hole Package / Case 16-DIP (0.300", 7.62mm)