SN74ALS240ANSR
Texas Instruments OEM P/N:SN74ALS240ANSR
rohs compliant IC BUFFER INVERT 5.5V 20SO
2,660 pcs
N/A
20-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
QUICK RFQ
Specifications
Series 74ALS Logic Type Buffer, Inverting
Number of Elements 2 Number of Bits per Element 4
Input Type - Output Type 3-State
Current - Output High, Low 15mA, 24mA Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA) Mounting Type Surface Mount
Package / Case 20-SOIC (0.209", 5.30mm Width) Supplier Device Package 20-SO