Texas Instruments / SN65HVD50DR
Download Datasheet
SN65HVD50DR
OEM P/N:SN65HVD50DR
IC TRANSCEIVER FULL 1/1 8SOIC
Package
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Series
Type
Transceiver
Protocol
RS422, RS485
Number of Drivers/Receivers
1/1
Duplex
Full
Receiver Hysteresis
50 mV
Data Rate
25Mbps
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)