REG102NA-5/250
Texas Instruments OEM P/N:REG102NA-5/250
rohs compliant IC REG LINEAR 5V 250MA SOT23-5
15,880 pcs
N/A
SC-74A, SOT-753
QUICK RFQ
Specifications
Series - Output Configuration Positive
Output Type Fixed Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 10V Voltage - Output (Min/Fixed) 5V
Voltage - Output (Max) - Voltage Dropout (Max) 0.27V @ 250mA
Current - Output 250mA Current - Quiescent (Iq) 500 µA
Current - Supply (Max) 800 µA PSRR 65dB (120Hz)
Control Features Enable Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 85°C Mounting Type Surface Mount