Texas Instruments / REG102NA-3/250
Download Datasheet
REG102NA-3/250
OEM P/N:REG102NA-3/250
IC REG LINEAR 3V 250MA SOT23-5
Package
SC-74A, SOT-753
Series
Output Configuration
Positive
Output Type
Fixed
Number of Regulators
1
Voltage - Input (Max)
10V
Voltage - Output (Min/Fixed)
3V
Voltage - Output (Max)
Voltage Dropout (Max)
0.27V @ 250mA
Current - Output
250mA
Current - Quiescent (Iq)
500 µA
Current - Supply (Max)
800 µA
PSRR
65dB (120Hz)
Control Features
Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C