OPA350EA/2K5
Texas Instruments OEM P/N:OPA350EA/2K5
rohs compliant IC OPAMP GP 1 CIRCUIT 8VSSOP
28,470 pcs
N/A
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
QUICK RFQ
Specifications
Series MicroAmplifier™ Amplifier Type General Purpose
Number of Circuits 1 Output Type Rail-to-Rail
Slew Rate 22V/µs Gain Bandwidth Product 38 MHz
-3db Bandwidth - Current - Input Bias 0.5 pA
Voltage - Input Offset 150 µV Current - Supply 5.2mA
Current - Output / Channel 40 mA Voltage - Supply Span (Min) 2.5 V
Voltage - Supply Span (Max) 5.5 V Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting Type Surface Mount Package / Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)