MSP430G2001IRSA16R
Texas Instruments OEM P/N:MSP430G2001IRSA16R
rohs compliant IC MCU 16BIT 512B FLASH 16QFN
11,920 pcs
N/A
16-VQFN Exposed Pad
QUICK RFQ
Specifications
Series MSP430G2xx DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor MSP430 CPU16 Core Size 16-Bit
Speed 16MHz Connectivity -
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT Number of I/O 10
Program Memory Size 512B (512 x 8) Program Memory Type FLASH
EEPROM Size - RAM Size 128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V Data Converters -
Oscillator Type Internal Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)