LP3995ITL-2.85/NOPB
Texas Instruments OEM P/N:LP3995ITL-2.85/NOPB
rohs compliant IC REG LINEAR 2.85V 150MA 5DSBGA
15,600 pcs
N/A
5-WFBGA, DSBGA
Price: N/A
Output Type Fixed Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 6V Voltage - Output (Min/Fixed) 2.85V
Voltage - Output (Max) - Voltage Dropout (Max) 0.1V @ 150mA
Current - Output 150mA Current - Quiescent (Iq) 150 µA
Current - Supply (Max) 200 µA PSRR 60dB ~ 50dB (1kHz ~ 10kHz)
Control Features Enable Protection Features Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature -40°C ~ 125°C Mounting Type Surface Mount