LP3995ITL-1.8/NOPB
Texas Instruments OEM P/N:LP3995ITL-1.8/NOPB
rohs compliant IC REG LINEAR 1.8V 150MA 5DSBGA
8,710 pcs
N/A
5-WFBGA, DSBGA
QUICK RFQ
Specifications
Series - Output Configuration Positive
Output Type Fixed Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 6V Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Voltage - Output (Max) - Voltage Dropout (Max) 0.1V @ 150mA
Current - Output 150mA Current - Quiescent (Iq) 150 µA
Current - Supply (Max) 200 µA PSRR 60dB ~ 50dB (1kHz ~ 10kHz)
Control Features Enable Protection Features Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature -40°C ~ 125°C Mounting Type Surface Mount