Texas Instruments / LP3963ES-2.5/NOPB
Download Datasheet
LP3963ES-2.5/NOPB
OEM P/N:LP3963ES-2.5/NOPB
IC REG LIN 2.5V 3A DDPAK/TO263-5
Package
TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Series
Output Configuration
Positive
Output Type
Fixed
Number of Regulators
1
Voltage - Input (Max)
7V
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Voltage - Output (Max)
Voltage Dropout (Max)
1.2V @ 3A
Current - Output
3A
Current - Quiescent (Iq)
9 mA
Current - Supply (Max)
15 mA
PSRR
Control Features
Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C