Texas Instruments / LP3962ES-3.3/NOPB
Download Datasheet
LP3962ES-3.3/NOPB
OEM P/N:LP3962ES-3.3/NOPB
IC REG LINEAR 3.3V 1.5A DDPAK
Package
TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Series
Output Configuration
Positive
Output Type
Fixed
Number of Regulators
1
Voltage - Input (Max)
7V
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Voltage - Output (Max)
Voltage Dropout (Max)
0.55V @ 1.5A
Current - Output
1.5A
Current - Quiescent (Iq)
9 mA
Current - Supply (Max)
15 mA
PSRR
Control Features
Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C