LP38693MPX-3.3/NOPB
Texas Instruments OEM P/N:LP38693MPX-3.3/NOPB
rohs compliant IC REG LIN 3.3V 500MA SOT223-5
15,800 pcs
N/A
TO-261-5, TO-261AB
Output Type Fixed Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 10V Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) - Voltage Dropout (Max) 0.55V @ 500mA
Current - Output 500mA Current - Quiescent (Iq) 55 µA
Current - Supply (Max) 100 µA PSRR 55dB (120Hz)
Control Features Enable Protection Features Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 125°C Mounting Type Surface Mount