LP38690DT-2.5/NOPB
Texas Instruments OEM P/N:LP38690DT-2.5/NOPB
rohs compliant IC REG LINEAR 2.5V 1A TO252-3
6,410 pcs
N/A
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
QUICK RFQ
Specifications
Series - Output Configuration Positive
Output Type Fixed Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 10V Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Voltage - Output (Max) - Voltage Dropout (Max) 1.3V @ 1A
Current - Output 1A Current - Quiescent (Iq) 55 µA
Current - Supply (Max) 100 µA PSRR 55dB (120Hz)
Control Features - Protection Features Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 125°C Mounting Type Surface Mount