LP2989IMM-2.8/NOPB
Texas Instruments OEM P/N:LP2989IMM-2.8/NOPB
rohs compliant IC REG LINEAR 2.8V 500MA 8VSSOP
18,350 pcs
N/A
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Output Type Fixed Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 16V Voltage - Output (Min/Fixed) 2.8V
Voltage - Output (Max) - Voltage Dropout (Max) 0.65V @ 500mA
Current - Output 500mA Current - Quiescent (Iq) 175 µA
Current - Supply (Max) 9 mA PSRR 60dB (1kHz)
Control Features Enable Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature -40°C ~ 125°C Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Supplier Device Package 8-VSSOP