LP2988IM-3.3/NOPB
Texas Instruments OEM P/N:LP2988IM-3.3/NOPB
rohs compliant IC REG LINEAR 3.3V 200MA 8SOIC
28,350 pcs
N/A
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Price: N/A
Output Type Fixed Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 16V Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) - Voltage Dropout (Max) 0.35V @ 200mA
Current - Output 200mA Current - Quiescent (Iq) 120 µA
Current - Supply (Max) 3.7 mA PSRR 65dB (1kHz)
Control Features Enable Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature -40°C ~ 125°C Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Supplier Device Package 8-SOIC