LP2985ITP-2.7/NOPB
Texas Instruments OEM P/N:LP2985ITP-2.7/NOPB
rohs compliant IC REG LINEAR 2.7V 150MA 5DSBGA
28,180 pcs
N/A
5-UFBGA, DSBGA
Price: N/A
Output Type Fixed Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 16V Voltage - Output (Min/Fixed) 2.7V
Voltage - Output (Max) - Voltage Dropout (Max) 0.58V @ 150mA
Current - Output 150mA Current - Quiescent (Iq) 95 µA
Current - Supply (Max) 2.5 mA PSRR 45dB (1kHz)
Control Features Enable Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature -40°C ~ 125°C Mounting Type Surface Mount