Texas Instruments / LP2985AIM5-2.5/NOPB
Download Datasheet
LP2985AIM5-2.5/NOPB
OEM P/N:LP2985AIM5-2.5/NOPB
IC REG LINEAR 2.5V 150MA SOT23-5
Package
SC-74A, SOT-753
Voltage - Input (Max)
16V
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Voltage - Output (Max)
Voltage Dropout (Max)
0.58V @ 150mA
Current - Output
150mA
Current - Quiescent (Iq)
95 µA
Current - Supply (Max)
2.5 mA
PSRR
45dB (1kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C